O mnie
Cześć, nazywam się Robert Milas. Sztuki walki interesowały mnie już od lat nastoletnich. To wtedy pod okiem Andrzeja Śliwy, mojego pierwszego nauczyciela, wszedłem w świat kung fu. Stylem, którego się uczyłem, był wietnamski Vo‑Quyen. Ćwiczyłem go przez pięć lat i udało mi się przyswoić solidne podstawy techniczne.
Życie potoczyło się tak, że przestałem ćwiczyć, jednak po kilkunastu
latach wróciłem do treningu. Tym razem szukałem czegoś innego, czegoś co pozwoli uporać się ze stresem, z
problemami, które spotykają nas w życiu. Tak trafiłem do mojego pierwszego nauczyciela Taiji, którym był Daniel Żurawski - instruktor w szkole Złoty Kopiec. To u niego na zajęciach zacząłem poznawać, czym jest
styl Yang i jak bardzo różni się od zewnętrznych stylów kung fu. Po kilku latach praktyki poczułem, że potrzebuję
odmiany i tak trafiłem do mojej nauczycielki stylu Chen, Iwony Buczkowskiej, która jest mistrzynią stylu Vo‑Quyen i dodatkowo naucza Taiji. Dzięki temu zyskałem
szersze spojrzenie na Taiji. Okazało się jednak, że jestem wiecznym poszukiwaczem, bo po kilku latach trafiłem do
mistrza Piotra Ziemby - jednego z najlepszych specjalistów Taiji w Polsce. Mistrz Piotr Ziemba jest wewnętrznym
uczniem Wielkiego Mistrza Chen Xiaowanga i naucza, między innymi, tradycyjnego przekazu rodziny Chen. To wtedy
nastąpił mój pierwszy przełom w praktyce, który pozwolił mi zrozumieć zaawansowane aspekty Taiji.
Następny etap mojej praktyki był naznaczony pandemią i spowodowanymi przez nią problemami w kontaktach bezpośrednich. Spontanicznie zdecydowałem zapisać się do Akademii Online mistrza Liang Dehua, żeby studiować u niego tradycyjny styl Yang. Mistrz Liang Dehua jest światowej klasy ekspertem Taiji. Jego styl wywodzi się z linii przekazu Wielkiego Mistrza Gu Lishenga, a został mu przekazany przez mistrza Chi Qingshenga. Mistrz Gu Lisheng studiował Taiji bezpośrednio u mistrzów rodziny Yang - Yang Shaohou i Yang Chengfu. Znany był jednak głównie z nauczania przekazu mistrza Yang Shaohou.
Kontakt z takim mistrzem jak Liang Dehua zapowiadał się bardzo interesująco. Jednak sam nie spodziewałem się, jak bardzo zmieni moje podejście do Taiji i ile wniesie w moją praktykę stylu Yang. Umiejętności mistrza, wiedza, sposób nauczania, przywiązanie do detali, otwartość w mówieniu o tzw. "tajemnicach Taiji" robią wrażenie. Mój apetyt na wiedzę rósł w miarę nauki w Akademii, a spotkanie mistrza osobiście stało się moim celem na nieokreśloną przyszłość.
Czas pandemii powoli zaczął się kończyć i niespodziewanie nadarzyła się okazja na skrzyżowanie rąk z mistrzem. W 2022 roku w Portugalii został zorganizowany pierwszy obóz Akademii dla zaawansowanych studentów. Długo się nie zastanawiając zdecydowałem się na wyjazd. Spędziłem 10 dni na obozie z mistrzem, jego studentami z Tajlandii oraz grupą zapaleńców takich jak ja z całego świata. Było to doświadczenie, które wzbogaciło moją praktykę i pozwoliło głębiej zrozumieć teorię wykładaną w Akademii. Przyczyniło się też w dużej mierze do podjęcia przeze mnie decyzji o otwarciu własnej szkoły Taiji.
W styczniu 2023 roku, po 12 latach praktyki Taiji, zdecydowałem się rozpocząć prowadzenie zajęć grupy początkującej tradycyjnego stylu Yang. Program nauczania został przygotowany przez mistrza, a moja szkoła została szkołą stowarzyszoną z Akademią Chuan Cheng.
Już po otwarciu szkoły wziąłem udział w warsztatach mistrza w Austrii, a później w obozie Akademii w Rumunii. Podczas obozu mistrz nadał mojej szkole status oficjalnej filii Akademii Chuan Cheng. Rok później, podczas obozu w Hiszpanii, mistrz przyjął mnie do grona swoich wewnętrznych uczniów.
Serdecznie zapraszam na zajęcia.