Autentyczność

Czym jest tradycyjny styl Yang Taijiquan? Jak go rozpoznać? Czy przekaz jest autentyczny? Takie pytania na pewno zadaje sobie wiele osób, które chcą zacząć ćwiczyć.

Dawniej tradycyjne style Taiji były przekazywane tylko w klanach rodzinnych lub zaprzyjaźnionych kręgach. Później styl Yang trafił na dwór cesarski. Stało się to wtedy, gdy twórca stylu Yang, mistrz Yang Luchan, zyskał sławę w Chinach. Dopiero na początku XX wieku Taiji stało się dostępne szerzej. Jednym z pierwszych mistrzów, który zaczął nauczać Taiji publicznie, był Yang Chengfu. Na podstawie jego przekazu zaczęto później tworzyć formy uproszczone (skrócone) i sportowe. Tradycyjny przekaz to taki, w którym nie upraszcza się form, a zachowane są stare, długie wersje.

Jeśli mówimy o stylu Yang to podstawowa forma, od której zaczynają początkujący, zawiera najczęściej 85 lub więcej ruchów. Dla przykładu mogą to być formy 85, 88, 103, 108. W rzeczywistości chodzi o tę samą formę (Da Jia) różniącą się - w zależności od linii przekazu - detalami, charakterem, interpretacją i odmiennym sposobem liczenia pozycji. Formy uproszczone czy sportowe to m.in. 37, 24, 48.

Z własnego doświadczenia wiem, że autentyczność przekazu trudno jest zweryfikować. Zwłaszcza osobie początkującej, która nie ma doświadczenia w Taiji. Istnieje jednak metoda, która trochę to ułatwia. Mam na myśli weryfikację linii przekazu stylu. Jeśli ktoś twierdzi, że jest mistrzem, a nie potrafi wskazać, od kogo pochodzi jego wiedza, to można wątpić w autentyczność przekazu takiego nauczyciela.

Linia przekazu stylu, którego naucza mój mistrz, Liang Dehua, pochodzi od mistrzów rodziny Yang - zarówno od Yang Shaohou, jak i Yang Chengfu. Jednak charakterystyka stylu związana jest bardziej z przekazem mistrza Yang Shaohou. Jak mówi mój mistrz, wizytówką jego stylu jest mało znana Lao Jia (老架 lǎo jià) - Stara Rama stylu Yang według mistrza Yang Shaohou.

Linia przekazu

Pierwsze pokolenie
Yang Luchan (1799 – 1872)



Drugie pokolenie
Yang Banhou (1837 – 1892)

Yang Jianhou (1839 – 1917)



Trzecie pokolenie
Yang Shaohou (1862 – 1930)

Yang Chengfu (1883 – 1937)



Czwarte i piąte pokolenie
Gu Lisheng (1903 – 1978)
Chi Qingsheng (1948 – 2024)



Szóste pokolenie
Liang Dehua (197x – )



Siódme pokolenie
Robert Milas (1975 – )